Szlaki samochodowe

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Świętokrzyski Szlak Architektury Drewnianej

Drewniane zabytki to prawdziwe perły regionu świętokrzyskiego, tym cenniejsze, że do dnia dzisiejszego nie zachowało się ich zbyt wiele.
Najpiękniejsze drewniane kościółki, dzwonnice, chałupy i dwory można zobaczyć podróżując samochodowym Szlakiem Architektury Drewnianej Województwa Świętokrzyskiego.
Utworzony w województwie świętokrzyskim szlak jest kompatybilny ze Szlakiem Architektury Drewnianej w Małopolsce, na Śląsku i Podkarpaciu.
 
Szlak świętokrzyski tworzą 4 trasy oraz tzw. Mała Pętla Kielecka, zawężająca swój zasięg do stolicy regionu. Obejmuje on blisko 60 obiektów, trzy z nich znajdują się na terenie Powiatu Włoszczowskiego:
 
- Kaplica cmentarna św. Anny w Kurzelowie (Gmina Włoszczowa)
 

- Kościół p.w. Narodzenia NMP w Bebelnie (Gmina Włoszczowa)

- Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Kossowie (Gmina Radków)

Obiekty te znajdują się na Trasie 2:
Małogoszcz – Kurzelów – Bebelno – Kossów – Rakoszyn – Trzciniec – Obiechów – Mieronice – Krzcięcice – Mierzwin – Mnichów – Chomentów – Tokarnia – Rembieszyce
 
Przy zabytkach znajdują się tablice informacyjne z opisem danego obiektu w trzech wersjach językowych, mapką oraz zdjęciami i informacją o tym, które obiekty szlaku znajdują się w pobliżu.
 
 
Koordynatorem projektu „Szlak Architektury Drewnianej” jest Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, która na oznakowanie szlaku otrzymała dotacje z Ministerstwa Sportu i Turystyki. W działaniach zmierzających do powstania szlaku brał również udział Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego wspierając projekt merytorycznie i finansowo. Wsparcia udzieliła również Kuria Kielecka oraz Kielecki Oddział Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.
 

Szlak Przygody – Kraina Natury

„Szlak Przygody” to sieciowy produkt turystyczny utworzony w 2013 roku na terenie województwa świętokrzyskiego i części mazowieckiego. Oparty jest na systemie lojalnościowym. Turysta, który odwiedza poszczególne punkty na szlaku, zdobywa punkty, które następnie może wymienić na nagrody.

Przedsięwzięcie jest wspólnym pomysłem sześciu lokalnych grup działania: Białe Ługi, Dorzecze Bobrzy, Nad Czarną i Pilicą, Wokół Łysej Góry, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej oraz Krzemienny Krąg.

Szlak swym zasięgiem obejmuje aż 850 km tras, na których znajduje się ponad 100 oznakowanych atrakcji. Wszystkie są ściśle związane z historią i kulturą regionu. Aby sprostać różnym gustom turystów utworzono 6 krain tematycznych: Kraina Sacrum i Profanum, Kraina Talentów, Kraina Natury, Kraina Legend, Kraina Czterech Żywiołów, Kraina Kultur.

Jedna z Krain – Kraina Natury, która obejmuje swym zasięgiem fragment powiatu włoszczowskiego (gminę Krasocin), to raj dla osób szukających odpoczynku w otoczeniu dzikiej przyrody. Można tu spotkać bociana czarnego, żurawie, czy cietrzewie, zobaczyć rzadkie i chronione rośliny, aktywnie spędzić czas wśród lasów i łąk. Nie brakuje też ciekawych miejsc związanych z kulturą i tradycją.

Przystanki na Szlaku Przygody, znajdujące się na terenie powiatu włoszczowskiego:

- Kościół w Olesznie

- Kościół p.w. św. Doroty i św. Tekli w Krasocinie 

- Ruiny na Górze św. Michała w Gruszczynie     

  

- Dwór w Ludyni                        

 

 
Projekt „Szlak Przygody” został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
 

„Skarbiec Świętokrzyski.

Szlak Architektury Drewnianej i Średniowiecznej”

Szlak łączący 32 najpiękniejsze świątynie diecezji kieleckiej powstał w 2013 roku, w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz Ochrony i Promocji Sztuki Sakralnej „Ars Sacra” we współpracy z EPRD Biurem Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego.

 

Trasa liczy 500 km długości. Świątynie stanowiące poszczególne przystanki na szlaku, znajdują się w następujących miejscowościach: Tarczek, Chęciny, Szaniec, Nowy Korczyn, Stary Korczyn, Moskorzew, Skalbmierz, Stopnica, Szydłów, Krzcięcice, Cudzynowice, Probołowice, Mnichów, Świniary, Rakoszyn, Obiechów, Gorzków, Kielce-Zagórze, Kurzelów, Mieronice, Busko-Zdrój, Chotel Czerwony, Kossów, Zagość, Imielno, Gorysławice, Wiślica, Zborówek, Bodzentyn, Bejsce, Chotelek, Radkowice.

 

Znaczną część tych zabytków zbudowano w średniowieczu, niektóre jako kościoły ekspiacyjne (pokutne) lub unikatowe świątynie drewniane.

 

W celu utworzenia szlaku i udostępnienia zabytków zwiedzającym, 28 obiektów poddano renowacji obejmującej przebudowę i wykonanie prac konserwatorskich, podczas gdy 4 pozostałe oznakowano.

 
 
Wartość całego projektu przekraczała 17,5 mln złotych, z których 12 mln zł stanowiło dofinansowanie unijne. Projekt realizowano w ramach działania 2.3 „Promocja gospodarcza i turystyczna regionu” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007 - 2013.

 

Wśród 32 świątyń połączonych szlakiem, trzy znajdują się na terenie powiatu włoszczowskiego. Są to:

 

- Pokolegiacki kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kurzelowie

 
 
- Kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Kossowie

- Kościół p.w. św. Małgorzaty w Moskorzewie

 

Więcej informacji na temat szlaków samochodowych znajdziesz w przewodniku „Szlaki turystyczne na terenie powiatu włoszczowskiego”.

 

 
 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-09-17
Data publikacji:2021-09-17
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Milena Kowalczyk
Liczba odwiedzin:2517