Gminny Piknik Ekologiczny
Przyjdź i zobacz co mogą zrobić dzieci z segregowanych śmieci? Jak wiele mają pomysłów, technik i zdolności plastycznych. Laureaci IV edycji tego konkursu odbiorą nagrody. Zapraszamy przed Dom Kultury we Włoszczowie 14 czerwca, w godzinach od 9.00 do 13.00. Piknik jest współfinansowany przez Starostwo Powiatowe we Włoszczowie.
Plan Pikniku Ekologicznego:
9.00 do 10.00 (razem do 150 dzieci) – Przedszkole Samorządowe Nr 2 we Włoszczowie, Publiczne Przedszkole „Tęczowa Kraina” w Bebelnie, Niepubliczne Przedszkole „Kubuś Puchatek” w Woli Wiśniowej, Niepubliczne Przedszkole „Zaczarowany Ogród”
we Włoszczowie,
10.00 do 11.00 (razem do 150 dzieci) – Przedszkole Samorządowe Nr 3 we Włoszczowie, Przedszkole Samorządowe w Łachowie, Przedszkole Samorządowe w Koniecznie, Przedszkole Samorządowe w Kurzelowie,
11.00 do 12.00 (razem do 150 dzieci) – klasy I - III: ZPO Nr 1 we Włoszczowie,
ZPO w Koniecznie,
12.00 do 13.00 (razem do 150 dzieci) – klasy I - III: Szkoła Podstawowa w Bebelnie, Szkoła Podstawowa w Czarncy, ZPO w Kurzelowie, ZPO Nr 2we Włoszczowie, ZPO w Koniecznie.
13:00 – wręczenie nagród przez Burmistrza Gminy Włoszczowa dla laureatów konkursu plastyczno-technicznego pn.: „Co mogą zrobić dzieci z segregowanych śmieci – edycja IV”.
W programie pikniku przewidziane są warsztaty promujące zachowania ekologiczne. Uczestnicy pikniku zostaną nagrodzeni upominkami.
Opis szczegółowy warsztatów:
1.Stanowisko „Rowerowe kino”. Ekspozycja składająca się z systemu 3 rowerów i namiotu, w którym znajdują się krzesełka jak w kinie. Dzieci i młodzież pedałując wytwarzają prąd napędzający komputer i rzutnik wyświetlający ekologiczny pokaz multimedialny. Na rowerach zamontowane są specjalne liczniki pokazujące ile prądu wytwarza każdy z rowerzystów.
W kinie proponujemy prezentacje ekologiczne przygotowane przez Fundację czas 15 minut.
2.Instalacja „Ośmiokąt edukacyjny”. Pomoc ta stanowi nowy pomysł Fundacji na prowadzenie działań edukacyjnych i promocyjnych w przestrzeni publicznej. Wykorzystując posiadany system wystawienniczy (rurki, stopki i złącza) tworzy się instalację. Całość ma nie tylko charakter edukacyjny, ale także bardzo medialny, gdyż po skręceniu ośmiokąta uzyskuje się konstrukcję wysoką na 2 m pozwalającą na rozwieszenie 8 sztuk interaktywnych posterów o wymiarach 1,8 x 1,8 m.
Elementem posterów będą symboliczne przedmioty, które dzieci przyczepiać będą do posterów na rzepach - temat zadbaj o klimat, oszczędzanie wody i dbanie o powietrze.
3. Przestrzenne EKO Memory. Przestrzenna gra edukacyjna, której kolorowe plansze prowadzą uczestników przez różnorodne zagadnienia związane z naszymi codziennymi nawykami. W grze jest 48 plansz o wymiarach 40x40cm. W EKO - Memory można grać indywidualnie lub grupowo. Pojawiający się element rywalizacji sprawia, że gra nie tylko edukuje, ale również jest bardzo emocjonująca dla uczestników. (4 metry na 4 metry) .Tematyka: codzienne czynności dla ekologii.
4.Gra planszowa przestrzenna gra o wymiarach 3x4 metry, w której uczniowie sami są pionkami i grając kostką przesuwają się na kolejne punkty. Każdemu punktowi przyporządkowane jest pytanie z tematyki np. łapmy wodę - o oszczędzaniu wody.
5.Gigantyczne puzzle tworzące obraz o wymiarze 7X7 metrów. Układanka składa się ze 144 elementów. Tematycznie obraz nawiązuje do bioróżnorodności zwierząt i roślin chronionych w Polsce. Obrazy różnych ekosystemów.
6.Ekologiczny Dom i warsztat praktyczny z udziałem kompostownika. Warsztat praktyczny poświęcony zasadom gospodarowania i znaczenia śmieci organicznych. Uczestnicy na własne oczy przekonują się jak jest to proste samemu składając kompostownik. Namiot/domek o wymiarach 3x3x4 rozłożymy na zielonej, sztucznej trawie. Wokół staną makiety drzew.
W środku domku będziemy prezentować różnorodne eksponaty, które dzieci mogą przyczepiać (meblując i urządzając domek). Będą mogli przyczepić cieknący kran lub zakręcony, święcącą żarówkę energooszczędną lub taką zwykłą, kubeł pełen nieposegregowanych śmieci lub 3 kolorowe kubły służące do segregacji itd. Wszystko w prosty sposób ma pokazywać korzyści dla środowiska wynikające z ekokonsumpcji i indywidualnej emisyjności naszych działań, w szczególności w zakresie oszczędzania wody.
Dodatkowo dzieci w nagrodę za aktywne uczestnictwo w warsztatach będą mogły skorzystać z placu zabaw, w którego skład wchodzi:
- zjeżdżalnia dmuchana (wymiary: 5m x 9m x 6,5 m),
- basen z kulkami (wymiary:5 m x 6m)
Ponadto będą przygotowane animacje dla dzieci:
- pokazy baniek – gigantów,
- malowanie twarzy specjalnymi farbami,
- zabawy z chustą animacyjną.
Źródło: UG Włoszczowa
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2017-06-02 |
Data publikacji: | 2017-06-02 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | Milena Kowalczyk |
Liczba odwiedzin: | 751 |