Koncert Świąteczny z utworami Straussa

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
16 grudnia 2016

Orkiestra kameralna „Strauss Ensemble”, Ewelina Szybilska i Łukasz Gaj oraz Schola Dziecięca „Boże Echo” - wystąpili podczas Koncertu Świątecznego, który odbył się 15 grudnia w Powiatowym Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym we Włoszczowie.

Organizatorami spotkania byli: Starostwo Powiatowe we Włoszczowie, Urząd Gminy Włoszczowa i Powiatowe Centrum  Kulturalno-Rekreacyjne we Włoszczowie.

Gospodarzem wieczoru był Adam Czopek - miłośnik opery i muzyki klasycznej, dziennikarz, publicysta, krytyk muzyczny.

Przybyłych na Koncert powitali: Jolanta Tyjas Dyrektor Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego we Włoszczowie, Starosta Włoszczowski Jerzy Suliga i Burmistrz Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek. Włodarze z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia złożyli zgromadzonej publiczności serdeczne życzenia.

Pierwszym punktem uroczystości było wręczenie Nagród Starosty Włoszczowskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz za osiągnięte wyniki sportowe i osiągnięcia w działalności sportowej. (Wykaz nagrodzonych znajduje się poniżej).

Kolejnym punktem programu była licytacja w ramach zbiórki publicznej pod hasłem „Sprawni – Niepełnosprawnym”. Celem zbiórki jest wsparcie osób niepełnosprawnych z powiatu włoszczowskiego. Licytowano obrazy, stroiki świąteczne, ręcznie zrobione ozdoby choinkowe, kosmetyki i kupony na różnego rodzaju usługi (np. masaż, lot paralotnią, warsztaty wizażu itp.).

Po licytacji rozpoczął się Koncert pt. „Wracamy do Straussa”. Przed publicznością wystąpili: Ewelina Szybilska – solistka Opery Śląskiej w Bytomiu i Łukasz Gaj – solista Opery Wrocławskiej oraz orkiestra kameralna „Strauss Ensemble” pod kierunkiem Artura Jaronia.

Na zakończenie Schola Dziecięca „Boże Echo” z Parafii p.w. bł. ks. J. Pawłowskiego z Grona 108 Męczenników we Włoszczowie pod kierunkiem Urszuli Robak zaśpiewała znane i mniej znane kolędy, wprowadzając zgromadzonych w nastrój zbliżających się Świat Bożego Narodzenia.

Po koncercie odbył się kiermasz stroików i ozdób świątecznych przygotowanych przez: uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 we Włoszczowie i Szkoły Podstawowej w Czarncy, Fundację Pomocy Szkole ZPO nr 2 we Włoszczowie „Nasza Dwójka”, Koło Gospodyń Wiejskich z Czarncy, Koło Gospodyń Wiejskich z Bebelna, Stowarzyszenie NIEZNANOWICE.pl, ULPIstudio Urszula Piwońska.

Koncert nie mógłby się odbyć, gdyby nie wsparcie sponsorów. Sponsorami strategicznymi tegorocznego Koncertu Świątecznego byli: Bank Spółdzielczy we Włoszczowie i Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie.

Wsparcia udzielili również: ZPUE Koronea, EFFECTOR, Nadleśnictwo Włoszczowa, ROB-TRANS Michałek, OSM „Rokitnianka” ze Szczekocin, Dom Pomocy Społecznej we Włoszczowie.

 

NAGRODY STAROSTY WŁOSZCZOWSKIEGO

Nagrody Starosty Włoszczowskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, a także w zakresie upowszechniania i ochrony kultury przyznawane są od 2002 r. Do 2015 r. ufundowano ogółem 53 nagrody za osiągnięcia indywidualne lub zespołowe.

Wnioski o ich przyznanie mogą składać stowarzyszenia twórcze i kulturalne działające w Powiecie Włoszczowskim, a także komisja merytoryczna Rady Powiatu właściwa ds. kultury. Może ona zostać również przyznana z inicjatywy Starosty.

W 2016 roku nagrody te otrzymali:

- Roman Kaczmarek,

- Zdzisław Dudek,

- Chór Niezastąpieni z Włoszczowy,

- Paweł Rydz.


ROMAN KACZMAREK

Wnioskodawca: Włoszczowskie Towarzystwo Krzewienia Kultury.

Dziedzina działalności: upowszechnianie kultury regionu.

Roman Kaczmarek jest emerytowanym nauczycielem i czynnym działaczem harcerskim, który od wielu lat wspiera różnego rodzaju formy działalności propagujące kulturę naszego regionu. Jest pomysłodawcą, organizatorem i komandorem rajdów „Śladem ludzi i wydarzeń” dla uczniów szkół z terenu Gminy Włoszczowa. Czynnie uczestniczy w przedsięwzięciach Lokalnej Grupy Działania „Region Włoszczowski” dotyczących promocji kultury i tradycji regionalnej. Od lat jest związany z Włoszczowskim Towarzystwem Krzewienia Kultury. Przygotowywał, jako główny redaktor, publikację „Lata 1939-1945 we wspomnieniach mieszkańców powiatu włoszczowskiego i dokumentach”, która została wydana w 2014 r.  przez WTKK i WTH. W 2015 r. został powołany do Wojewódzkiej Społecznej Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Świętokrzyskiego.

 

ZDZISŁAW DUDEK

Wnioskodawca: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Radków.

Dziedzina działalności: plastyka (malarstwo, rysunek, witraż, rzeźba, mozaika ceramiczna).

Zdzisław Dudek jest artystą promującym piękno przyrody świętokrzyskiej, człowieka i jego środowiska w rożnych technikach plastycznych. W jego pracach dominuje rysunek ołówkiem. W tej technice wykonał wiele kopii wielkich mistrzów malarstwa światowego, jak również liczne portrety dzieci i osób dorosłych. W technice malarstwa pastelowego wykonał kolekcję bukietów oraz zwierząt, natomiast elementy przyrody (kwiaty i ptaki) dominują w witrażu. Zainteresował się ponadto rzeźbą w drewnie. Swój talent rozwija także w pracach ceramicznych. Można je podziwiać m.in. na domu artysty, który został ozdobiony pięknymi, kolorowymi obrazami ceramicznymi, jak również witrażami. Jego prace wystawiane były m.in. w Domu Kultury we Włoszczowie, Galerii „U Starosty” w Końskich, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

 

Chór NIEZASTĄPIENI z Włoszczowy

Wnioskodawca: Komisja Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej.

Dziedzina działalności: twórczość artystyczna i upowszechnianie kultury.

Chór Seniora „Niezastąpieni” działa przy Domu Kultury we Włoszczowie. Został założony w 1975 roku, a pierwszymi dyrygentami byli Jan Kotyza i Teresa Przeniosło. Od wielu lat prowadzi go Mieczysław Król. Chór ma bogaty repertuar - kilkaset pieśni i piosenek patriotycznych, religijnych, biesiadnych i ludowych. „Niezastąpieni” prezentują się na uroczystościach państwowych i kościelnych, a także biorą udział w przeglądach i konkursach. Do najważniejszych występów należą: Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej  Seniorów – Teraz My (Warszawa) – 2015 r. wyróżnienie,  Festiwal Piosenki Inspirującej Wiecznie Młodzi (Kielce), Przegląd Artystyczny Ruchu Seniorów (Radomsko), Świętokrzyskie jakie cudne, Dni Włoszczowy, Dymarki Świętokrzyskie, Wojewódzkie Święto Muzyki Cecyliada, Świętokrzyski Konkurs Kolęd i Pastorałek, Diecezjalny Festiwal Kolęd i Pastorałek, Konkurs Pieśni Maryjnej, Dożynki Powiatowe. Chór koncertował w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Licheniu, Świętej Lipce, Częstochowie,  Gietrzwałdzie, Leśniowie.

 

PAWEŁ RYDZ

Nagroda przyznana z inicjatywy Starosty Włoszczowskiego.

Dziedzina działalności: twórczość artystyczna i upowszechnianie kultury.

Paweł Rydz to utalentowany wokalista, uczeń I LO we Włoszczowie. Występuje jako solista, ale również jako jeden z „Kwartetu Dwójki” oraz jako wokalista zespołów młodzieżowych „Medyk” i „Nieprzemakalni”. Bierze także udział w widowiskach, czy sztukach teatralnych m.in. „Maleńka Miłość”, „Porwanie”.

Od wielu lat reprezentuje Powiat Włoszczowski na regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach, na których zawsze zajmuje czołowe miejsca. Wśród jego ostatnich osiągnieć należy wymienić m.in.:

- Międzynarodowy Festiwal „Golden Leaf” Estonia 2016 - I miejsce

- International Singers Festival “Singer Stage 2016” na Malcie - III miejsce, 

- XXV Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca „Majowa Nutka” Częstochowa 2016 - Złota Nutka -I miejsce,

- XIII Festiwal Piosenki Młodej Europy „Solo Tutti” Bydgoszcz 2015 - I miejsce,

- XXIV Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Piosenkobranie” Opole 2016 - I miejsce,

- XIV Ogólnopolski Konkurs Piosenki Kumak, Pabianice 2016 - Grand Prix,

- XVI Ogólnopolski Festiwal Dzieci i Młodzieży „Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka”, Kraków 2015 - II miejsce,

- XIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dzieci i Młodzieży „Nad Wierną Rzeką”, Małogoszcz 2015,

- I Konkurs Piosenki Anglojęzycznej „Sing A Song”, Kielce 2016 – I miejsce,

- III Przegląd Kolęd i Pastorałek „Kolędować Małemu”, Przedbórz 2016 – I miejsce.

 

Nagrody Starosty Włoszczowskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej przyznawane są zawodnikom, trenerom i działaczom. Po raz pierwszy wręczono je w 2004 r. Od tego czasu przyznano 39 nagród, w tym 30 indywidualnych. 

Wnioski o te nagrody mogą składać kluby i związki sportowe, a także stowarzyszenia prowadzące działalność w zakresie upowszechniania sportu i rekreacji, a także merytoryczna  komisja Rady Powiatu Włoszczowskiego właściwa ds. sportu, kultury fizycznej i rekreacji.  Może zostać ona również przyznana z inicjatywy Starosty.

W 2016 r. nagrody te otrzymali:

- Andrzej Urbański,

- Marian Haczkiewicz,

- Mieczysław Trybek,

- Sebastian Olczyk,

- Rafał Wojciechowski.

 

ANDRZEJ URBAŃSKI

Wnioskodawca: Klub Sportowy HETMAN Włoszczowa.

Nagrodę przyznano za: szkolenie zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe,
a także za wyróżniającą działalność sportową.

Andrzej Urbański jest trenerem drużyn piłki siatkowej K.S. Hetman Włoszczowa, które osiągają znakomite wyniki w rozgrywkach organizowanych przez Świętokrzyski Związek Piłki Siatkowej, np. 

  • III miejsce i udział w ćwierćfinale Mistrzostw Polski Juniorów w Jastrzębiu-Zdroju
    w sezonie 2015/2016,
  • II miejsce w III lidze seniorów w sezonie 2015/2016.

Na podkreślenie zasługuje stwierdzenie sformułowane we wniosku o przyznanie nagrody Panu A. Urbańskiemu, że: Dzięki niemu w powiecie włoszczowskim odrodziła się siatkówka”.                                

 

MARIAN HACZKIEWICZ

Wnioskodawca: Komisja Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Powiatu Włoszczowskiego.

Nagroda za: szkolenie zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe i wyróżniającą działalność sportową.

Marian Haczkiewicz jest trenerem Bucovii Bukowa. Działacz sportowy - od 1972 r. związany z Klubem Sportowym ZKS Bucovia Bukowa, którego był współzałożycielem. Od 1972 roku Członek Zarządu Klubu, w latach 1998-2005 Prezes Zarządu Klubu, a w latach 2008-2012 Vice Prezes. W czasie długoletniej działalności był trenerem m.in. K.S. Hetman Włoszczowa, Górnik Miedzianka, Wierna Małogoszcz, Astra Piekoszów, LKS Bolmin, Sokół Rykoszyn. Został odznaczony Odznaką Honorową OZPN Kielce: w 1988 r. Srebrną, w 1994 r. Złotą,
w 2002 Brązową i 2008 r. Srebrną. Jest także popularyzatorem turystyki rowerowej, w tym po Ziemi Świętokrzyskiej.

 

MIECZYSŁAW TRYBEK 

Wnioskodawca: Komisja Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Powiatu Włoszczowskiego.

Nagroda za wyróżniającą się działalność sportową.

Mieczysław Trybek jest mieszkańcem gminy Krasocin. Pasjonat biegania, ukończył ponad 70 maratonów m.in. w Berlinie, Pradze, Bratysławie. Współorganizator 24-ech edycji Półmaratonu Świętokrzyskiego im. red. Mieczysława Kalety w Bukowie oraz biegów na 10 km pod nazwą „Cross Piekielnica.”

 

SEBASTIAN OLCZYK

Wnioskodawca: Parafialny Klub Sportowy Arka Kluczewsko.

Nagroda za: szkolenie zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe i wyróżniającą działalność sportową.

Sebastian Olczyk jest jednym z inicjatorów powstania klubu sportowego GKS Kluczewsko, długoletnim zawodnikiem i trenerem tego Klubu. Trener i wychowawca wielu młodych zawodników reprezentujących drużyny z Powiatu Włoszczowskiego w piłce nożnej i piłce siatkowej. Liczne sukcesy w pracy z młodymi sportowcami, poparte wynikami na wysokich szczeblach, tj. :

  • II miejsce chłopców w finale wojewódzkim X Turnieju Piłki Nożnej im. M. Wielgusa
    i awans do półfinału krajowego (V miejsce); Morawica - 2005 r., Ciechanów - 2005 r.,
  • IV miejsce Młodzików starszych w finale wojewódzkim w sezonie 2006/2007.

Jest trenerem grup młodzieżowych w Parafialnym Klubie Sportowym ARKA Kluczewsko. Współorganizator rozgrywek Amatorskiej ligi Piłki Siatkowej „Murawy Dobromierskie”, współorganizator i osoba odpowiedzialna za stronę sportową Turnieju Piłki Nożnej Samorządowców w Kluczewsku – 2014 r. Pomysłodawca, organizator i zarządzający rozgrywkami Gminnej Ligi Halowej Piłki Nożnej w Kluczewsku.

 

RAFAŁ WOJCIECHOWSKI

Wnioskodawca: Uczniowski Ludowy  Klub Sportowy „DYNAMIT” we Włoszczowie.

Nagrodę przyznano za: wyróżniającą działalność sportową na rzecz Powiatu Włoszczowskiego.

Rafał Wojciechowski był jednym z współorganizatorów piłkarskiej Ligi Letniej w latach 2000-2009. Trener i opiekun piłkarskiej drużyny LZS Dąbie - w latach 1999-2016. Animator sportu w środowisku wiejskim, wielokrotny organizator okolicznościowych turniejów piłkarskich, np. Turnieju o Puchar Burmistrza Gminy Włoszczowa, w których trenowana przez niego drużyna zajmowała czołowe lokaty, uczestniczył również w turniejach piłkarskich organizowanych w gm. Radków. W latach 1982-1984 i 1990-1995 zawodnik drużyny piłkarskiej K.S. Hetman Włoszczowa.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-12-16
Data publikacji:2016-12-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Milena Kowalczyk
Liczba odwiedzin:2326