W tym roku szkolnym „Sikorski” ma dwie laureatki Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Zdolnych

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
7 grudnia 2020

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to  polskie stowarzyszenie  działające od 1981 roku w celu wspierania młodych ludzi w rozwoju zainteresowań. Pomaga dzieciom uzdolnionym naukowo, plastycznie lub muzycznie. Fundusz zaprasza stypendystów na ogólnopolskie  warsztaty w instytutach naukowych i szkołach wyższych oraz specjalne  obozy  naukowe, jest również organizatorem polskiego etapu Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej. Stypendyści poprzez warsztaty, konferencje, koncerty, konkursy, kontakty z młodymi z całej Polski  mogą nabyć pewności siebie i rozwijać  swoje zdolności.

Bożena Kaczor, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie gratuluje uczennicom, których osiągnięcia zostały dostrzeżone przez profesorów Fundacji: Niezmiernie cieszy nas dołączenie w tym roku szkolnym dwóch  uczennic naszego Liceum: Magdaleny Szczepanik z matematyczno-przyrodniczej klasy IIC i Agnieszki Kaczmarek z biomedycznej klasy IIIb do wspaniałego grona utalentowanych młodych ludzi, którzy stawiają w życiu na ambicje i rozwój. Warto podkreślić, że stypendystami Funduszu w poprzednich latach byli: Łukasz Uniejewski,  Anna Tatar,  Agata Kosińska.

Wychowawczyni klasy IIC, pani Monika Kaczkowska – Pilarska zauważa atuty swojej uczennicy:  Magda jest osobą skromną, ambitną, pracowitą i koleżeńską. Zawsze wykonuje dodatkowe prace z matematyki oraz samodzielnie się dokształca. Jest również świetną organizatorką życia klasowego. Podobnie wychowawczyni Agnieszki Pani Magdalena Kowalczyk podkreśla wyjątkową życzliwość uczennicy wobec nauczycieli i kolegów oraz  zaangażowanie w sprawy klasy.

Magdalena Szczepanik jest tegoroczną stypendystką Prezesa Rady Ministrów. W ubiegłym roku szkolnym uzyskała  najwyższą średnią  ocen  wśród uczniów po szkole podstawowej - 5,53. Jej sukcesami były: bardzo dobry wynik w XXV Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Alfik Matematyczny”, wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym Eureka (Edycja X) , honorowe wyróżnienie w XV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Czas w szarości”.

Agnieszka Kaczmarek została w tym roku wyróżniona stypendium Starosty Włoszczowskiego wręczonym podczas inauguracji roku z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Jej sukcesy to: uzyskanie tytułu finalisty w XLIV Olimpiadzie Artystycznej w sekcji historii sztuki w roku szkolnym 2019/2020 w Warszawie, udział w eliminacjach okręgowych XXXV Olimpiady Wiedzy Ekologicznej w roku szkolnym 2019/2020, III miejsce w VIII Międzyszkolnym Konkursie Poetyckim im. Łukasza Uniejewskiego w roku szkolnym 2019/2020,  tytuł finalisty w 5 edycji ogólnopolskiego konkursu dla wybitnie uzdolnionej humanistycznie i w zakresie nauk społecznych młodzieży ze szkół średnich „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim” w roku szkolnym 2018/2019 w Krakowie, wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie literackim „Opowiadać każdy może…” w roku szkolnym 2018/2019 we Wrocławiu, wyróżnienie w XXV Wojewódzkim Turnieju Krasomówczym „O Laur Demostenesa” w roku szkolnym 2018/2019 w Kielcach.

Wśród zainteresowań Magdaleny Szczepanik szczególne miejsce zajmują: matematyka, chemia oraz od niedawna biologia: Poznawanie tych nauk i inwestowanie w nie czasu  jest dla mnie wyjątkowo fascynującym oraz absorbującym procesem. Uczenie się tych przedmiotów, traktuję jako swojego rodzaju hobby, które przynosi mi wiele satysfakcji i radości z obserwowanego progresu. Magda kocha również rysować: Tworzenie różnych prac stanowi dla mnie formę odpoczynku oraz odskoczni od codzienności. Dużo mojego czasu poświęcam również na sport, gry bitewne, słuchanie musicali, gotowanie oraz w szczególności picie kawy i zielonej herbaty.

Agnieszka Kaczmarek ma duszę humanistki, od najmłodszych lat pasjonuje się literaturą, szczególnie fantastyczną oraz historią., rozpoczynając od dziejów rodziny, przechodząc do historii regionu, kończąc na ogólnym pojęciu. Fascynuję się tym, co nieznane lub zapomniane. Jestem marzycielką, kocham muzykę, która pomaga mi przejść przez gorsze dni i rozpala wewnętrzne natchnienie. Moją szczególną pasją jest pisanie i wszelkie zajęcia twórcze. Chętnie pomagam mojej babci w prowadzeniu własnej, małej pasieki.

Obydwie uczennice z radością przyjęły informacje o zakwalifikowaniu do grona tegorocznych stypendystów. Magda uczestniczy w warsztatach matematycznych i biologicznych. Agnieszka wciąż się zastanawia, z których propozycji Funduszu skorzystać, na razie dokonała wyboru  bezpłatnej prenumeraty czasopisma  „Mówią wieki”.

Gratulujemy Rodzicom stypendystek i stypendystkom prestiżowego i szczególnego wyróżnienia. Dzięki niemu będą mogły jeszcze mocniej rozwijać swoje talenty. Życzymy im, aby kształtowały swoją osobowość w sposób wyjątkowy. W myśl idei Funduszu, aby poprzez udział w warsztatach tworzyć przyszłych astrofizyków, neurobiologów, optogenetyków, twórców oprogramowania, architektów, budowniczych robotów i przedstawicieli dziedzin, których jeszcze nie ma – które oni dopiero wymyślą. Również artystów, którzy nie boją się czasem czegoś policzyć lub zaprogramować, poetów, dla których mediana i średnia ważona nie są czystymi abstrakcjami, albo polityków, którzy do oceny zjawisk społecznych nie ograniczają się do średniej arytmetycznej i patrzenia na słupki sondażowe.

 

Źródło: I LO we Włoszczowie

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-12-07
Data publikacji:2020-12-07
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Milena Kowalczyk
Liczba odwiedzin:502