„Czad i ogień. Obudź czujność”

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
10 listopada 2016

Co trzeci pożar powstaje w naszym mieszkaniu – tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej i zbyt często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach. W 2015 roku w Polsce odnotowano prawie 30 tys. pożarów mieszkań,  7414 osób trafiło do szpitala, 512 osób poniosło śmierć w pożarach, 50 osób zginęło od zatrucia tlenkiem węgla.

W 70% przyczyną śmierci jest zetknięcie z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. Pomimo tego, że bezpośrednią przyczyną śmierci są najczęściej silnie trujące produkty spalania i rozkładu termicznego, ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki dy­mu.

Pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Ogień łatwo wymyka się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. A przecież można się przed nim ustrzec. To zależy bardzo często od nas samych.

Niestety, to człowiek jest najsłabszym ogniwem i najczęstszym sprawcom pożarów. Pamiętaj! Bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych zależy od Ciebie samego. Bardzo często sprawcy pożarów stają się jego ofiarami.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi w postaci prezentacji multimedialnych, filmów, ulotek itp. na stronach internetowych:

www.straz.gov.pl/porady/bezpieczenstwo_pozarowe_w_domu

www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/15277,Co-czwarty-Polak-blednie_mysli-ze_czad-mozna-rozpoznac-po-zapachu-lub-dymie-Rusz.html

 

 

Źródło: strona internetowa Komendy Głównej

Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-11-10
Data publikacji:2016-11-10
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Milena Kowalczyk
Liczba odwiedzin:784